Бетонні роботи в літню спеку

Чому при бетонуванні жарким літом потрібно вживати особливих заходів?

Вважається, що найкраще вести будівельні роботи влітку. Але в сильну спеку при бетонуванні виникають технологічні проблеми:

1. Висока температура не тільки повітря, а й усіх матеріалів - цементу, піску, щебеню та навіть води призводить до прискореного початкового схоплювання бетонної суміші, яка не встигає набрати навіть початкову міцність.

2. Швидке випаровування води, не вступила в реакцію з цементом - утворює, так звані, волосні мікротріщини у вигляді тоненьких каналів. Одночасно йде пластична усадка застигаючого бетону.

3. Значно прискорюється гідратація цементу, т. Е. Хімічна реакція між водою, що знаходиться в розчині, і цементом.

Реакція гідратації супроводжується екзотермічним процесом, при якому виділяється певна, досить відчутне кількість тепла. У зимовий час воно підігріває залитий бетонний розчин, не даючи йому швидко замерзнути. У літню спеку цей процес знижує що набирає міцність. Товарний бетон, т. Е. Суміш готова до заливання, часто доставляється з бетонного заводу, що знаходиться за десятки кілометрів від будівельного майданчика. Процес схоплювання може початися ще в ході перевезення. При цьому мало допомагає навіть використання бетоновоза-міксера, у якого «груша» обертається безперервно під час його руху до будмайданчика.

У спеку слід вводити в бетонну суміш спеціальні добавки, що уповільнюють процес гідратації.


4. Пластична усадка бетону. Раніше вважалося, що пластична усадка бетону можлива тільки в тому випадку, коли швидкість випаровування води з поверхні свежеуложенного бетону більше ніж швидкість виділення надлишкової води з його товщі. Бетон зверху стискається від втрати води, що випарувалася, а всередині конструкції залишається вологим. У поверхневому шарі виникають розривають напруги, які цей тонкий шар рвуть микротрещинами.

Експериментальна перевірка підтвердила теоретичні припущення, що мікротріщини цієї природи утворюються не тільки від пересихання поверхні бетону, а й навіть під тонким шаром води. Виявити такі тріщини можна тільки після повного висихання суміші. Саме висихання, а не набору номінальної міцності. Вода при цьому процесі не випаровується, а зв'язується хімічною реакцією з цементом і наповнювачами.

Причиною таких тріщин називають включення в бетоні - «густі» арматурні каркаси, стрижні великого діаметру, великі шматки наповнювача - щебеню або гравію. Одним з правильних рішень буде використання в якості додаткового армування мікрофібри - пластикової чи металевої. Детальніше читайте тут.

Однією з причин таких мікротріщин теоретики називають сухий зовнішнє повітря, т. Е. З низькою відносною вологістю.

Тому бетонування тонких монолітних навіть армованих стін або оболонок не варто починати в посушливі тижні літа через високу ймовірність їх сильного розтріскування.

До кінця не досліджена роль впливу фізичних характеристик цементів на процеси пластичної усадки щойно покладеного бетону.

Ще однією причиною появи тріщин є перепад температури. Всередині, наприклад, бетону залитого в фундамент, вона трохи вище денної температури навколишнього повітря. Після заливки і віброущільнення відбувається додатковий розігрів суміші за рахунок екзотермічних процесів гідратації. Вночі навколишнє повітря охолоджується на 6 - 10 градусів і зовнішні шари бетону теж остигають і стискаються, в той час як внутрішні ще гарячі і розширені. Поверхня бетону, що твердіє може до ранку покритися тріщинами.

Матеріалознавці-будівельники вважають, що в спекотні дні і тижні в розчинної суміші слід кількісно збільшувати частину воздухововлекающих добавок. Деякі експерти пропонують вводити добавки, що утворюють після заливки бетону в опалубку на його поверхні водо- і паронепроникну плівку. Вона уповільнює випаровування води і спрощує догляд за свіжим бетоном. Але ці добавки знижують міцність бетонного каменю на стиск. Про різних добавках в складі бетону більш докладно написано тут.
Що слід робити при бетонуванні в літню спеку?

Якщо бетонний розчин готується прямо на будмайданчику, то бажано:


    зберігати вихідні матеріали - пісок, щебінь, мішки з цементом під светонепрозрачним навісом або накритими від нагрівання сонцем мішковиною, брезентом і т. п .;

    воду для розчину брати з колодязя або з підземної свердловини - вона навіть в кінці літа в колодязі буде не тепліше +7 - +10 градусів, а в свердловині ще холодніше;

    якщо можливо, то наморозьте в холодильнику звичайного льоду і додавайте його в бетономішалку в ході перемішування бетонної суміші;

    кількість цементу зменшуйте до мінімуму, при цьому зменшиться виділення тепла при гідратації;

    при можливості проведіть попереднє охолодження щебеню і піску;

    при великих кількостях необхідної бетонної суміші слід враховувати і її нагрівання від механічного перемішування.

Охолодження щебеню і піску може і не дати значного зниження


Заказывая бетон с доставкой в компании Регион 2001 Вы можете быть уверены в качестве технологии контроля рецептуры смеси.